5/07/2018 0

1 trymestr ciąży


Pierwszy trymestr ciąży... Mówi się, że jest decydujący dla rozwijającego się maluszka. Jest to czas ogromnych zmian, nie tylko hormonalnych. Jak mi minął? 
1 trymestr ciąży

1- 12 tydzieńPierwszy trymestr ciąży trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do końca 12. tygodnia ciąży. Mimo że cały czas wyglądasz tak samo, wewnątrz Ciebie dokonują się niezwykłe zmiany. To czas, w którym kształtują się najważniejsze organy Twojego dziecka. Do końca 12 tygodnia znajdująca się w Twoim brzuchu malutka bryłka komórek przekształci się w dziecko mające bijące serce, funkcjonujący mózg, ręce i nogi.

Zmiany zachodzące w Twoim ciele to prawdziwa rewolucja: hormony szaleją, piersi nabierają kształtów i są obolałe, a Tobie zmienia się smak i powonienie. Możesz odczuwać wahania nastroju lub nabrać wstrętu do niektórych potraw. Nie zdziw się jeśli będziesz częściej oddawać mocz, a nagłe skoki ciśnienia będą powodować omdlenia lub zawroty głowy.
źródło: http://dzidziusiowo.pl/kalendarz-ciazy/pierwszy-trymestr


1 trymestr ciąży okazał się dla mnie łaskawy, ale też wyjątkowo trudny. Oprócz ogromnych zmian wokół mnie, setek pytań w głowie, wizyt u lekarza, ogromnego szczęścia był to też czas, w którym w głowie pojawiało się wiele wątpliwości, obaw i strachu. Już na tym etapie obudziła się we mnie ogromna potrzeba zapewnienia tej maleńkiej fasolce wszystkiego - by była bezpieczna. To moment, w którym nie do końca jeszcze rozumiałam swój obecny stan, nie do końca docierało do mnie, że w moim brzuszku właśnie zaczyna się rozwijać nowy człowiek. Nawet pierwsze USG było dla mnie abstrakcją. Jednocześnie był to chyba najtrudniejszy i najpiękniejszy moment w 1 trymestrze. Niesamowite uczucie... 
Ciążowe przypadłości przyszłych mam, zupełnie mnie nie dotyczyły. Czułam się wspaniale, normalnie i w zasadzie... jak zawsze. Dopiero z perspektywy czasu przypominam sobie jaka byłam ciągle zmęczona i senna. Pod koniec 3 miesiąca problemem było dla mnie zwykłe wyjście do sklepu po bułki. Byłam tak zmęczona, że po powrocie padałam. Do wszystkiego doszło przeziębienie, musiałam zwolnić się z pracy. Fizycznie byłam po prostu niewyobrażalnie zmęczona. Pobolewały mnie piersi i brzuch. Nie miałam apetytu, nic mi nie smakowało, ale najgorsze miało dopiero nadejść... Właśnie wtedy, kiedy pierwsze objawy ciąży ustępują, mnie dopiero zaczynały trapić...

W 1 trymestrze nie przytyłam nic, a brzuszek się nie zaokrąglił. Pod koniec tego trymestru udaliśmy się na kolejne, w naszym przypadku już drugie USG. To było coś! Maleńkie dzieciątko machało do nas rączkami i nóżkami.

Dziecko ma już 5-6 cm, a obwód główki wynosi 6 cm. Maluch waży 18 gramów. Jest miej więcej wielkości średniej śliwki.

Zmiany


  • Jeszcze nic.

Zachcianki


  • Jeszcze nic.

Dolegliwości

  • Tępy, kłujący ból w  podbrzuszu
  • Tkliwość i bolesność piersi
  • Chroniczne zmęczenie
  • Senność
  • Lekkie mdłości

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Make life perfect