12/18/2017 0

Ty też pokochaj święta! #7


Przed Wami 10 powodów, dla których warto pokochać święta. Choćby dlatego, że to najpiękniejszy czas w roku, który warto celebrować, na każdym kroku.

Narzekamy, że dawniej to były święta, że cały rok się na nie czekało, że już nie ma tej magii, że to nie to samo. Tylko dlaczego? Gdzie nasz entuzjazm i radość? Może zgubiliśmy ją poświęcając czas na zakupy, sprzątanie, gotowanie. Ciągle się śpieszymy, brakuje nam czasu dla siebie, dla rodziny, najbliższych. Zapominamy o tym co najważniejsze. Perspektywa świąt w towarzystwie rodziny, teściów nie napawa nas radością. Tylko dlaczego gubimy gdzieś to, co najważniejsze: miłość, bliskość, duchowość. Jak to wszystko naprawić? Jak w końcu cieszyć się? 

Smaki i zapachy

Zamknij oczy i pomyśl, z jakimi zapachami i smakami kojarzy ci się Boże Narodzenie. Przypomnij sobie dzieciństwo, swoją radość, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę i prezenty. Przecież pamiętasz ten przepyszny makowiec, pierogi babci i rybę dziadka! Doskonale pamiętasz ich smak do dziś! Nie chodzi o to, byś na siłę usiłowała przygotować wszystkie 12 potraw, chodzi o to byś potrafiła się z tego cieszyć. Znalazła z tego satysfakcję i odnalazła te zapomniane smaki.

Zapomniane zwyczaje

Wysyłanie kartek, pasterka, sianko pod obrusem, a na komodzie bożonarodzeniowa szopka. O tych tradycjach coraz częściej zapominamy, na rzecz wystawnej rodzinnej kolacji, gdzie liczy się to co jak wygląda. Właśnie dlatego święta przestają być czymś wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju. Staraj się celebrować rodzinne tradycje, to one sprawiły, że czekałaś na te święta z niecierpliwością. Zapoczątkuj te, o których zawsze marzyłaś.

Przeżycia

Świąteczne wydatki to jedno z największych źródeł stresów. A przecież prawdziwą radość daje nam to, czego doświadczamy. Czas poświęcony bliskim, własnoręcznie zrobiony podarunek od serca zawsze są dla nas ważniejsze niż suto zastawiony stół i drogie, kupione w pośpiechu prezenty. Usiądź w fotelu, napij się gorącej herbaty i najzwyczajniej odpocznij. Pomyśl "to czas tylko dla mnie, są święta." Masz prawo odpocząć. Przestań skupiać się na szczegółach, na chwilę zapomnij o pracy i obowiązkach. Ciesz się chwilą. Niech będzie ona momentem refleksji nad życiem, pomyśl o tym co dobre, co Cię uszczęśliwia i czy jesteś zadowolona/y z miejsca w którym jesteś. Nie myśl o tym co złe. Zapomnij o smutkach, stresie, który Ci towarzyszy na co dzień. Znajdź chwilę oddechu, skup się na przeżywaniu świąt z bliskimi.


Rodzina

To tylko (i aż) Święta ;) Nie musisz stać przy garach przez całą dobę i latać ze szmatą po każdym kącie domu. Nie musi być idealnie. Najważniejsza jest rodzina i bliskość a nie czysty każdy kąt. Jeśli masz się stresować brudnym oknem, serio- odpuść. Twoja rodzina będzie Ci wdzięczna jeśli ten czas poświęcisz jej. Obejrzyjcie wspólnie film, powspominajcie stare czasy, lub obejrzyjcie zdjęcia sprzed lat :) Nie zmuszaj się do niczego, święta nie są po to by je spędzać na gotowaniu i sprzątaniu.
   

To kocham...Rodzina

Kocham moją rodzinę i uwielbiam spędzać z nią ten świąteczny czas. To wyjątkowy okres i bardzo sobie go cenię. Dlatego choć marzę o świętach w zasypanych śniegiem górach jedynie z mężem, to nie potrafiłabym zrezygnować z tych tradycyjnych, polskich świąt w towarzystwie całej, gwarnej rodziny.

Świąteczne jarmarki


Choć nie każdego roku udaje mi się znaleźć czas na spacerowanie po jarmarkach, to uwielbiam ten klimat i tysiące przeróżnych, ręcznie wykonywanych dekoracji, które mogę podziwiać. Bombki, światełka, stroiki ten cały przepych w tym czasie zupełnie mi nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie - cieszy moje oczy. Wtedy nie potrzebuje już nic więcej jak tylko kubka z gorącym grzańcem w dłoni.
Atmosfera

Uwielbiam przechadzać się po mieście przystrojonym na ten świąteczny czas, przyglądać się mrygającym światełkom, choinkom świecącym za oknami. Ubieranie choinki w domu sprawia mi mnóstwo przyjemności, podobnie jak tworzenie świątecznych dekoracji i pieczenie pierniczków. Lubie te chwile, bo są wyjątkowe. 
Lubię uśmiechających się do siebie ludzi, dzielenie się opłatkiem i dawanie prezentów - jest w tym przecież tyle magii! 


Zapachy

Zapachy są głęboko zakorzenione w naszej pamięci, potrafią wprawić w doskonały nastrój, lub popsuć humor. Przypominają dzieciństwo lub wyjątkowe chwile. Szczerze powiedziawszy Święta Bożego Narodzenia odczuwam głównie nosem. Jak każdy dom tak i każde święta pachną trochę inaczej. Dlatego moje święta muszą pachnieć - najlepiej cynamonem, goździkami, pomarańczami i grzanym winem.


Choinka

Wreszcie nie byłoby świąt Bożego Narodzenia bez dekorowania choinki z bliskimi. Wybieranie jej na świątecznym targu zajmuje nam czasem pół dnia, a ubieranie kolejne pół, dlatego zawsze ubieramy ją kilka dni przed świętami, poświęcając temu cały dzień. Każdego roku wygląda trochę inaczej, bo staramy się zmieniać dekoracje i światełka, za to choinka w moim rodzinnym domu zawsze jest kolorowa i tradycyjna.Dawanie prezentów

Darowanie prezentów bliskim to jedna z tych rzeczy, które najbardziej lubię w Boże Narodzenie. Lubię wkładać myśli w każdy prezent i dawać takie prezenty, które cieszą i serce i oczy. Takie, które przygotowane są od serca, czasem własnoręcznie. Nic tak nie cieszy jak widok uśmiechu na twarzach najbliższych.

Świąteczne melodie

Piosenki świąteczne – zarówno te zagraniczne jak i polskie. To one nadają wszystkiemu klimat - prawie filmowy. Chce się przy nich robić wszystko. Śpiewać, tańczyć, gotować i sprzątać. Kocham kiedy rozbrzmiewają w głośnikach i dają uczucie ogarniajacego szczęścia. A kiedy już nadejdą święta nie odpuszczam również kolęd!

Wyzwanie 7 #blogmas2017 - Zakochaj się w świętach

Często narzekamy: "Dawniej to były święta! Cały rok się na nie czekało!", "Teraz nie czuję już świątecznej atmosfery...". Gdzie podziała się ta nasza radość i uśmiech dziecka? Czyżbyśmy zgubili ją skupiając się na gotowaniu, sprzątaniu i zakupach..? Dlatego teraz zatrzymaj się i pomyśl jak to naprawić. Odszukaj te najwspanialsze dla ciebie smaki, wspomnienia i pokochaj święta! Opowiedz nam o tym...:
- Jak sprawić by święta dawały radość?
- Co zrobić by były piękniejsze?
- Jak celebrować czas z rodziną?
- Jak odpocząć w ciągu tych kilku dni?
- Aż w końcu napisz dlaczego kochasz święta!

Posty uczestników blogmas:

1. beautifulduty
2. nihil--novi
3. foreveryoungxdo
4. 
5. 
6. 
7. 
8. 
9. 
10. 
11. 
12. 
13. 
14. 
15. 
16. 
17. 
18. 
19. 
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Make life perfect