12/24/2017 0

Świąteczne tradycje... #10

Rok temu dużo poopowiadałam Wam o tym jak Święta wyglądają w moim domu, tym razem postanowiłam poopowiadać Wam o tym skąd się te tradycje wzięły... Zapraszam.

Post

Poszczenie w dzień wigilii to tradycja i obowiązek. Ma być cielesnym przygotowaniem do duchowego przeżycia. Szczerze przyznam, że w moim domu zazwyczaj jednak każdemu udaje się coś skubnąć w ciągu dnia ;) I każdy znajduje jakąś wymówkę!

Pierwsza gwiazdka

Symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła pasterzy do żłóbka Jezusa. To symboliczne nawiązanie oznacza narodziny Jezusa, które według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Jako małe dziecko zawsze wyczekiwałam pojawienia się jej na niebie. Niestety nie zawsze udawało się ją dostrzec przed rozpoczęciem wigilijnej kolacji.

12 potraw

Zwyczaj przygotowywania 12 potraw pochodzi od dwunastu apostołów. Tradycyjnie potrawy wigilijne powinny być zrobione z darów ziemi. 
Rybom przypisywane jest znaczenie religijne. Ryba jest symbolem chrześcijaństwa, płodności a także odradzania się życia. Zjedzenie ryby to gwarancją zdrowia i dostatku, a karpia - obfitości i siły. Podobno łuski ryby w portfelu zapewniają życie w dostatku.
Ziarna zbóż i maku dawniej były składnikami potraw styp pogrzebowych. Wówczas ziarna zbóż były symbolem życiodajnej mocy, nieśmiertelności i dostatku, zaś mak – płodności. Przynajmniej jedna potrawa musiała zawierać mak, by w przyszłym roku zapewnić sobie pomyślność, bogactwo, a także potomków. 
Kapusta i grzyby uważano, że mają życiodajną moc, która sprawia, że przyroda budzi się do życia na wiosnę. Miały chronić od złego, a także zapewniać siłę i witalność. Kapusta z grochem miała chronić przed chorobami. 
Miód i bakalie uznaje się za magiczne. Wierzono, że chronią przed złem, zapewniają radość i dostatek. Są symbolem obfitości, szczęścia i miłości. Orzechy od wieków symbolizują tajemnicę, pieniądze i płodność. Owoce są natomiast symbolem płodności i witalności. Jabłka symbolizują miłość, zgodę i zdrowie. Powieszone na choince miały zapewnić siłę i długowieczność, gruszki były gwarancją długowieczności, śliwki odpędzały złe moce. 
Podczas wigilijnej wieczerzy należało skosztować każdej potrawy, by w nadchodzącym roku niczego nie zabrakło.
W moim domu nie zawsze pojawia się 12 potraw, ale każdy musi chociaż skubnąć każdej z nich. Żeby nie kusić losu, staram się spróbować wszystkiego oprócz barszczu z uszkami ;) 

Puste miejsce przy stole


Tradycję pustego miejsca przy stole kultywuje się podobno tylko w Polsce. Wywodzi się z tradycji goszczenia bliskich zmarłych. U mnie w domu wolne nakrycie przeznaczone jest zawsze „dla zbłąkanego wędrowca”. To symboliczny gest, który w moim odczuciu nie tylko pozwala pomyśleć o zabłąkanych wędrowcach, ale również o tych których tym razem zabrakło...

Dzielenie opłatkiem

Zwyczaj łamania cienkiego opłatka, dotarł do Polski pod koniec XVIII wieku. Oprócz polaków opłatkiem dzielą się katolicy na Litwie i Słowacji - i nikt inny. To główny punkt wigilijnej kolacji. Dzielenie się opłatkiem ma zbliżać i łączyć ludzi. Ten zwyczaj obecny jest w każdym polskim domu. Towarzyszy mu składanie sobie życzeń. 

Kolędowanie

Jedną z najstarszych polskich kolęd jest „Przybieżeli do Betlejem”. Choć tradycje tą coraz częściej zastępują telewizyjne czy radiowe formy, to w moim domu staramy się odśpiewać chociaż kilka - na tyle na ile nam wyjdzie. Przynajmniej jest przy tym trochę śmiechu. A podczas całej kolacji zawsze lecą gdzieś w tle i zapewniają nam świąteczny nastrój.


Sianko pod obrusem


Sianko symbolizuje narodzenie Jezusa w ubóstwie. W dzieciństwie, dziadek przynosił sianko i rozkładał je pod całym stołem. Dzisiaj jest z tym różnie ale pod obrusem jest zawsze. Do dziś zapach sianka kojarzy mi się bardzo ciepło.


Choinka

Choinka jest symbolem życia. Ubiera się ją w dniu, w którym wspominamy  Adama i Ewę. Natomiast składanie prezentów, jest naśladowaniem dobroci. Chyba najbardziej lubiany element świątecznego domu. U mnie nie może zabraknąć żywego, pachnącego świerka, a na choince pierników, cukierków, bombek, światełek i kolorowych łańcuchów. 


Zachęcam Was też do poznania moich światecznych wspomnień
Wyzwanie 10 #blogmas2017 - Świąteczne tradycje...


Polskie tradycje są najpiękniejsze, a jednocześnie tak odmienne w różnych regionach polski, dlatego podziel się z nami tymi obecnymi w twoim domu, Twojej rodzinie, Twoim otoczeniu. Przypomnij sobie tradycje sprzed lat, albo pomyśl o tradycjach, które bardzo chcialabyś aby pozostały w Twojej rodzinie na zawsze


Posty uczestników blogmas:

1. beautifulduty
2. elvisowa
3. czarnakretka
4. magdaj84
5. bezcukru-ap
6. foreveryoungxdo
7. 
8. 
9. 
10. 
11. 
12. 
13. 
14. 
15. 
16. 
17. 
18. 
19. 
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Make life perfect