12/22/2016 0

Ubieram choinkę #10Czy wiesz skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki? Jaka jest historia tej charakterystycznej "ozdoby świątecznej"? Chcesz zobaczyć moje świąteczne drzewko? Zapraszam!

Nie wyobrażam sobie świąt Bożego Narodzenia bez żywej choinki, dzięki niej dom nabiera swoistej magii. W moim domu ubiera się dwie choinki. Jedna jest bardzo tradycyjna, kolorowa, znajduje się na niej wszystko i zdobi salon, drugą zawsze ubieram u siebie. Moja choinka jest jednak znacznie bardziej jednolita ;)

Co symbolizuje choinka?


W ludowych wierzeniach choinka (drzewko) była symbolem życia, płodności i odrodzenia. Według wiary kościoła zieleń symbolizuje nadzieję.

Skąd przywędrowała tradycja ubierania choinki?


W Polsce choinka pojawiła się na przełomie XVIII i XIX wieku, i przywędrowała z Niemiec. Jej zwolennikiem był Marcin Luter. Tradycja ta objęła więc Francję i Anglię. Do Polski przywędrowała z zaborem pruskim między XVIII a XIX wiekiem.  Początkowo ozdabianie choinki przyjęło się tylko w miastach, z czasem jednak coraz częściej zaczęła się pojawiać w wiejskich domach gdzie dominowała ludowa ozdoba- ucięta gałąź  sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej wieszano ozdoby, które potem wieszano właśnie na choinkę.           
Choinkowe ozdoby, wieszane na choince w dawnych czasach nigdy nie były przypadkowe. Każda rzecz symbolizowała coś innego. Wieszano ciastka, jabłka, orzechy,  a także ozdoby z papieru lub słomy.  

 

Symbolika:


Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń symbolizują rajską jabłoń
Orzechy: przynoszą dobrobyt i siłę
Łańcuchy: wzmacniają rodzinne więzi
Światełka: bronią przed ciemnościami i złem
Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu
Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość

Współczesne dekoracje nie są już tak symboliczne. Na choince wiesza się właściwie to co ładne a choinka w każdym domu wygląda inaczej. Polskie choinki zdominowały szklane, choć i plastikowe bombki, błyszczące łańcuchy, różnokolorowe światełka, a w ostatnim czasie również drewniane ozdoby. 

   
Korzystając z okazji chciałabym Ci życzyć zdrowych (bo zdrowie jest najważniejsze), spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby ten czas spędzony z rodziną był dla Ciebie czasem wytchnienia, odpoczynku i radości. Życzę aby na świątecznym stole niczego nie zabrakło, a miłość rozgrzewała serca. Niech te Święta będą jak bajka. Rozśpiewane kolędą, pachnące kolacją wigilijną,  świerkiem i lukrowanymi piernikami.
Znalezione obrazy dla zapytania wesołych świąt napisJak tam Wasze choinki? Ubieracie wcześniej, czy czekacie do Wigilii?Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Make life perfect