11/24/2018 0

2 trymestr ciąży


2 trymestr ciąży to piękny, jak nie najpiękniejszy czas. Dużo siły, dobre samopoczucie, brzuszek niewielki. Wykorzystałam ten czas w pełni!
2 trymestr ciąży


Ile trwa drugi trymestr ciąży?

Drugi trymestr trwa 13 tygodni i jest to czas pomiędzy 14 a 26 tygodniem ciąży. Przypada zatem na 4, 5 i 6 miesiąc ciąży. Ten okres ciąży nazywany jest przez niektórych "miodowym". 

Jak się miewa dzidziuś?

Twoje dziecko szybko rośnie i zajmuje coraz więcej miejsca. Na szczęście brzuch nie jest jeszcze na tyle duży aby powodował uczucie ciężkości czy zmęczenie. Właśnie teraz poczujesz upragnione ruchy dziecka przypominające raczej drżenie skrzydeł motyla niż prawdziwe kopniaki. To twoje maleństwo radośnie fika koziołki w macicy.


źródło: http://dzidziusiowo.pl/kalendarz-ciazy/drugi-trymestr

Jak przebiega drugi trymestr ciąży?

W tym czasie Ty i maleństwo jesteście połączeni już w pełni funkcjonującym łożyskiem (za pomocą pępowiny). To co wydarzy się w Twoim brzuchu w drugim trymestrze ciąży będzie rzutowało na Twoje samopoczucie. Maluszek pod koniec drugiego trymestru zacznie mocno przybierać na wadze i wielkości - odczujesz to przez Twój powiększający się brzuch - dlatego też nie stresuj się, jeśli od czasu do czasu poczujesz ból w okolicy macicy. Ten organ rozciąga się w tej chwili jak szalony. 

Brzuch rośnie, a nudności minęły!! Początek drugiego trymestru to moment, w którym powinnaś zacząć nawilżać skórę na piersiach, udach, pupie i oczywiście brzuchu - zmniejszysz wtedy ilość pojawiających się rozstępów. Polecam zaopatrywać się w masło shea z witaminą E

Badania w drugim trymestrze ciąży

Poza standardowymi badaniami zlecanymi praktycznie z wizyty na wizytę dodatkowo wykonasz także:
 • test obciążenia glukozą
 • badanie na przeciwciała anty-Rh - jeśli sama masz krew Rh ujemną
 • połówkowe badanie USG, które skupia się przede wszystkim na budowie serca maluszka
 • cytologię, jeśli nie była wcześniej wykonywana

Zalecenia

Od czwartego miesiąca ciąży znacznie powiększa się obwód brzuszka i nabrzmiewają piersi. Aby zapobiec pojawieniu się rozstępów, należy pod prysznicem wykonywać peeling całego ciała, robić sobie masaż szorstką rękawicą do mycia lub gąbką i polewać się naprzemiennie raz ciepłą, a raz chłodną wodą. Takie zabiegi uelastycznią i dotlenią skórę. Nie wolno też rezygnować z ruchu.

Początki kompletowania wyprawki

Z racji tego, że większość ciężarnych najlepiej czuje się podczas drugiego trymestru ciąży właśnie w wtedy najlepiej zabrać się za kompletowanie wyprawki i przygotowywanie domu. Plusem wcześniejszego rozpoczęcia zakupów jest rozłożenie kosztów na mniejsze części. Wyprawka to naprawdę spory wydatek, dlatego warto kompletować ją na raty. My z mężem podeszliśmy do problemu tak: najpierw drogie/duże rzeczy, czyli wózek, łóżeczko, fotelik samochodowy, komoda na ciuszki dla dziecka, potem dopiero znając płeć dziecka, szacowaną wagę itp - ciuszki, kosmetyki, kocyki i inne. W tym też czasie remontowaliśmy pokój.

Do zrobienia!

 • Wybór szpitala w którym będziesz rodzić 
 • Omówienie kwestii porodu rodzinnego
 • Zakup ciążowych spodni2 trymestr ciąży

13- 25 tydzień


Poranne mdłości ustały, senność została opanowana, a Ty promieniejesz i tryskasz energią? Właśnie zaczyna się 2 trymestr ciąży, przez wiele kobiet uznawanych za najprzyjemniejszy. To właśnie teraz pojawia się oczywisty objaw ciąży czyli powiększający się brzuszek. Twoja waga wzrośnie o ok. 5,4 kg, z czego 900 g przypadnie na maluszka. Rozkwitasz. Ustają przykre dolegliwości, a seks jest niezwykle przyjemny.  


2 trymestr ciąży to czas od 4 do 6 miesiąca. I to ten czas większość przyszłych mam, w tym również ja wspominam najlepiej. Po pierwsze ciążowe dolegliwości - wymioty, nudności, chroniczne zmęczenie powoli minęło. Brzuch nadal ledwo widoczny nie był ciężarem, bóle kręgosłupa nie były uciążliwe. Do połowy drugiego trymestru prawie był niewidoczny, a ja bez problemu mieściłam się w swoje ulubione dżinsy.  Nie miałam wyjątkowych zachcianek, a większość czynności byłam w stanie bez problemu wykonywać. W tym czasie mogliśmy nawet wybrać się na wycieczkę do Zakopanego, wjechać na Kasprowy i dużo spacerować. Czasem byłam bardziej zmęczona, czasem coś mnie pobolewało, ale nie było to nic bardziej przykrego.
W tym czasie kilkukrotnie podglądaliśmy dzidziusia na USG, poznaliśmy płeć, a na koniec zobaczyliśmy jej buziunię w 4d. Był to zdecydowanie lepszy czas niż 1 trymestr i znacznie lżejszy niż nadchodzące ostatnie 3 miesiące.
Brzuch zaokrąglał się bardzo powoli a od początku 6 miesiąca zaczęliśmy już szykować wyprawkę. Przyszedł czas na remont, pierwsze meble i ubranka. Cieszę się, że większość rzeczy mieliśmy już kupionych pod koniec 6 miesiąca. Z perspektywy czasu, wiem że pózniej byłoby mi znacznie ciężej. 

Drugi trymestr to zdecydowanie najlepszy okres ciąży, na pewno będę wspominać go przed długi czas…

Zmiany


 • Zaokrąglony brzuszek.

Zachcianki


 • Nadal nic.

Dolegliwości

 • Tkliwość i bolesność piersi
 • Większe zmęczenie
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Make life perfect