12/21/2016 0

Zapach świąt #09


Zapachy są głęboko zakorzenione w naszej pamięci, potrafią wprawić w doskonały nastrój, lub popsuć humor. Przypominają dzieciństwo lub wyjątkowe chwile. Szczerze powiedziawszy Święta Bożego Narodzenia odczuwam głównie nosem. Światełka i śnieg, też są ważne ale to zapachy zapamiętujemy na zawsze. Jak każdy dom tak i każde święta pachną trochę inaczej. Dlatego dziś opowiem Ci o zapachach, bez których nie wyobrażam sobie Bożego Narodzenia w moim domu.

Choinka


Już wspominałam, że dla mnie obecność żywej choinki jest nieodłącznym elementem świąt. To on jest najmocniej ukorzeniony w mojej pamięci i to myśl o nim wprawia mnie w iście świąteczny nastrój. 
Choinka pachnie dla mnie tak naturalnie, świeżo i spokojnie, że mogłabym ją trzymać w domu przez cały rok i niezależnie od tego ile osypie się z niej igieł i ile co roku trwają poszukiwania tej idealnej.
Pierniki


Wiąże się z nimi coroczna tradycja w moim domu. Co roku są pieczone i dekorowane tuż przed świętami. Uwielbiam zapach cynamonu i korzennych przypraw. Pierniki pachną tak swojsko, słodko i domowo, że nie sposób wyobrazić sobie święta bez nich - już na samą myśl wywołują pracę moich ślinianek.
Kiedy już ich aromat wietrzeje, wtedy sięgam po "wspomagacze" w postaci olejków lub wosków zapachowych i cieszę się zapachem całe święta.Pomarańcze


Zwłaszcza te ponabijane goździkami i porozkładane na świątecznym stole. Mandarynki i pomarańcze kojarzą mi się mocno ze świętami może dlatego, że kiedyś pojawiały się głównie na święta?
Ich zapach orzeźwia, podkreśla smak grzanego wina i przywraca najsmaczniejsze wspomnienia z dzieciństwa.Potrawy wigilijnePrzyrządza się je głównie na święta, więc może dlatego ich zapach wzbudza tyle emocji. Pierogi z kapustą, zupa grzybowa, smażona ryba i uszka - uwielbiam!
Grzane wino


No cóż. Wstyd się przyznać ale uwielbiam grzane wino. Z dodatkiem pomarańczy i goździków mogę pić co wieczór ;) Choć najlepiej smakuje w mroźny wieczór na świątecznym jarmarku. Nic innego nie pachnie i nie rozgrzewa tak intensywnie. 


A czym pachnie twój dom w okresie świąt?
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Make life perfect