12/08/2016 0

Za co kocham zimę #2Odczarujmy tę porę roku! Jest mnóstwo powodów, dla których na prawdę warto.Ja? Kocham zimę, niskie temperatury i śnieg. Ludzie jak tylko spadnie śnieg zaczynają narzekać. Na zimno, na śnieg, na pluchę, na błoto, na to że trzeba odśnieżyć samochód i chodnik przed domem. Narzekają, na to że sklepy zbyt wcześnie przygotowują się do świąt, na świąteczne piosenki i na Kevina, który znów będzie sam w domu. Ale wiecie, to są Ci sami ludzie, którzy latem narzekają na upały, a jesienią na deszcz. Narzekanie jest trochę wpisane w nasza polską mentalność.

A przecież zimą, książki czyta się przyjemniej, gorąca herbata staje się obiektem pożądania, a koc najlepszym przyjacielem, choć śmiem twierdzić że to jednak skrobaczka do szyb jest moim przyjacielem. ;) Jest zimno, ciekawie i magicznie, po prostu. Ludzie są z reguły milsi, bardziej uprzejmi, częściej uśmiechnięci. Można jeździć na nartach, łyżwach, sankach, lepić bałwana, rzucać się śnieżkami. Zimą są święta, Boże Narodzenie, Sylwester i Karnawał a to oznacza mnóstwo pretekstów do leniuchowania i objadania się pysznościami. Mroźny dzień to doskonały pretekst do tego aby zostać w domu i cały dzień nie wychodzić z łózka. "Bad hair day"? Nie istnieje. Wystarczy założyć czapkę. Na drogach jest zdecydowanie mniej zabitych, bo kierowcy jeżdżą ostrożniej (co nie oznacza mniej wypadków). A podczas mrozów balkon może zastąpić zamrażarkę.

Nadal zbyt mało powodów? Zapraszam po więcej.
Zimowe przyjemności

za wieczory przy kominku
za koc i dobrą książkę
za świąteczne piosenki
za grzańca z goździkami
za zapach cynamonu
za mandarynki

Długie wieczory mają to do siebie, że znajdujemy więcej czasu na przyjemności, na spędzenie czasu z rodziną. Leżąc pod ciepłym kocem, możemy do woli popijać gorącą herbatę i czytać książki.
W mroźne dni, słodka, gorąca czekolada smakuje najlepiej. Latem szkoda czasu na długie poranki w łóżku.

A mandarynki? Kojarzą mi się z najlepszymi wspomnieniami z dzieciństwa. Uwielbiam ich zapach i pryskanie w oczy podczas obierania. Całe szczęście ich smak nie zmienił się mimo upływu lat.Mroźna aura

za śnieg skrzypiący pod butami
za mróz szczypiący w policzki
za ciepły szalik
za góry zimą
za sople lodu
za chłód na zewnątrz i ciepło w sercu
za zimowe spacery

Ciepłe czapki, miękkie szaliki i grube rękawiczki pozwalają ogrzewać zmarznięte kończyny, a wszelkie niedoskonałości figury znikają pod warstwami ciepłych swetrów

Śnieg sprawia, że świat wygląda jakby piękniej. Oszronione drzewa, sople lodu, skrzypiący śnieg pod stopami - to takie magiczne momenty, które warto doceniać. Zimowe spacery mają niesamowity urok. Świąteczny nastrój

za choinkę
za niepowtarzalny klimat
za palące się świece
za prezenty
za uśmiech
za wesołych Świąt od pani w sklepie
za świąteczne swetry
za mikołaja
za wspomnienia z dzieciństwa
za Kevina
za reklame coca Coli

Od początku grudnia myślimy o prezentach, sprawiamy bliskim przyjemności. Ludzie choć pogrążeni w gorączkowym bieganiu po sklepach pamiętają o uśmiechu, są jakby milsi i bardziej radośni.

Magia Świąt jest niesamowita - miliony mieniących się światełek na ulicach, zapach cynamonu, pierników i choinki unoszący się dookoła.A co, gdyby tak nie było zimy?


➤ Wiosna nie byłaby tak przyjemna
➤ Święta nie miałyby takiego klimatu
 Mróz  zabija sporo niebezpiecznych wirusów
 "Zimne powietrze jest zdrowsze. Kiedy jest mróz nie ma zachorowań na tak dużą skalę jak w przypadku długich odwilży (w 2009r ciepły listopad, zafundował niemal epidemię świńskiej grypy)"
 Gdyby nie ujemne temperatury, w naszym kraju mogłyby żyć te wszystkie okrutne pająki, robale, jadowite węże. Brak mrozów, to brak naturalnej bariery zmniejszającej populacje szkodników.
➤ Mróz jest niezbędny, z punktu widzenia środowiska naturalnego.
➤ Spacery zimą hartują i uodparniają organizm
➤ "Mroźne powietrze powoduje masy powietrza kontynentalnego, te same, które powodują ciepłe lato. Tak więc mroźna zima może owocować później gorącym latem. A lepiej jest mieć zimną zimę i ciepłe lato niż nijaką zimę i deszczowe i chłodne lato." 
➤ Z jakiegoś powodu kraje w strefie chłodnej (okołobiegunowej i umiarkowanej) są znacznie bardziej rozwinięte niż np. Etopia, Kambodża, Somalia gdzie panują upałyLatem wszyscy jesteśmy zabiegani, zimą wreszcie zwalniamy. Dłuższe wieczory sprzyjają przyjemnościom. Zima jest fajna. Oczywiście o ile przychodzi w terminie, nie trwa zbyt długo, zasypuje świat białym puchem, a nos czerwieni mrozem tylko na chwilę ;)

A za co Ty kochasz zimę?
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Make life perfect