12/20/2016 0

Nastrój się na gwiazdkę #11


Do świąt pozostało już tylko 4 dni! W domach trwają właśnie ostatnie porządki, zakupy, przygotowywanie potraw, dopieszczanie pierników, przez głowę przewija się tysiące spraw. Lista rzeczy do zrobienia nadal długa. Jak w tej świątecznej gorączce odnaleźć czas na refleksję, pokój, spotkania z rodziną i przyjaciółmi? Wystarczy na prawdę niewiele. Nie musi być idealnie. Nie dajcie się pochłonąć ferworowi zakupów. Przemyślcie wszystko ostatecznie, zastanówcie się co jest najważniejsze, a z czego może warto zrezygnować. Niech te święta nie będą kolejnymi z serii "było – minęło". Niech będą wyjątkowe!


1. Wyluzuj


To tylko (i aż) Święta ;) Nie musisz stać przy garach przez całą dobę i latać ze szmatą po każdym kącie domu. Nie musi być idealnie. Najważniejsza jest rodzina i bliskość a nie czysty każdy kąt. Jeśli masz się stresować brudnym oknem, serio- odpuść. Twoja rodzina będzie Ci wdzięczna jeśli ten czas poświęcisz jej. Obejrzyjcie wspólnie film, powspominajcie stare czasy, lub obejrzyjcie zdjęcia sprzed lat :) Nie zmuszaj się do niczego, święta nie są po to by je spędzać na gotowaniu i sprzątaniu.

Oczywiście wspólne gotowanie, lepienie pierogów, aromat pieczonych pierników i gotowanej kapusty i wspólna krzątanina w kuchni też tworzy świąteczny klimat ale jeśli masz robić to na siłę, to chyba nie warto ;)


2. Zadbaj o nastrój


Dopracuj ostatnie dekoracje, zapal świece, zrób sobie herbatę, kawę lub grzańca, obierz mandarynki. Włącz świąteczne lampki. I prawie bym zapomniała! Pamiętaj o muzyce, oczywiście takiej jaką lubisz najbardziej :) Niech wprawi Cię w nastrój zadumy i wyciszy.

3. Znajdź czas dla siebie


Usiądź w fotelu, napij się gorącej herbaty i najzwyczajniej odpocznij. Pomyśl "to czas tylko dla mnie, są święta." Masz prawo odpocząć. Przestań skupiać się na szczegółach, na chwilę zapomnij o pracy i obowiązkach. Ciesz się chwilą. Niech będzie ona momentem refleksji nad życiem, pomyśl o tym co dobre, co Cię uszczęśliwia i czy jesteś zadowolona/y z miejsca w którym jesteś. Nie myśl o tym co złe. Zapomnij o smutkach, stresie, który Ci towarzyszy na co dzień. Znajdź chwilę oddechu, skup się na przeżywaniu świąt z bliskimi.


4. Powróć do dzieciństwa


Przypomnij sobie swoje najlepsze święta, przypomnij sobie dlaczego były wyjątkowe i dlaczego tak ciepło je wspominasz? Może uda Ci się przywrócić dawną magię w te święta?
Przypomnij sobie jak wtedy wyglądała Twoja choinka, czym zastawiony był świąteczny stół, powspominaj wspólne kolędowanie. Pomyśl czego Ci brakuje.

5. Kultywuj tradycje


Rodzinne zwyczaje są różne, podobnie jak potrawy na wigilijnym stole. W niektórych domach tradycją jest wspólne ubieranie choinki w Wigilię, w innych pasterka, 12 potraw, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem. Pamiętaj aby kultywować rodzinne tradycje. Są wyjątkowe i to dzięki nim te święta różnią się od pozostałych dni w roku. Może w Twoim domu istnieją tradycje, które warto przywrócić?

6. Wybierz się na świąteczny spacer


Czy mieszkasz w dużym mieście, czy na wsi, rusz się z domu. Pospaceruj po okolicy, pooddychaj mroźnym powietrzem. Dotleń się. Może wybierzesz się na świąteczny jarmark? Może obejrzysz iluminację w centrum miasta? (zawsze możesz pooglądać jak sąsiedzi rozświetlili swoje domy- ja uwielbiam!). A jeśli masz małe dzieci, a właśnie spadł śnieg, weź ze sobą sanki, urządźcie bitwę na śnieżki albo wybierzcie się na łyżwy!

7. Ubierz żywą choinkę


Od lat jestem zwolenniczką żywej choinki. Nie wyobrażam sobie świąt bez zapachu igliwa w całym domu. Sztuczna choinka, plastikowe bombki, serio? Może i jest to wygodne ale u mnie to nie przejdzie!


8. Dziel się uśmiechem


Mimo przedświątecznej bieganiny pamiętaj o uśmiechu, o szczerym dziękuję, przepraszam i dzień dobry. Staraj się nie denerwować. Nie przeklinaj na korki na mieście, na brak miejsc parkingowych, długie kolejki i powolną ekspedientkę w sklepie. Uśmiechaj się, dobro wraca.9. Oglądaj świąteczne filmy, słuchaj muzyki


Czy to polskie kolędy czy zagraniczne utwory. Słuchaj tego co sprawia Ci przyjemność, co Cię wzrusza, uspokaja lub pozytywnie nastraja. To przecież podstawowy składnik świątecznego nastroju!

A jeśli masz chwilę, obejrzyj świąteczny film. I nie mów, że już go widziałeś/aś. W tym tkwi przecież cały urok. Przecież Kevin śmieszy nas dokładnie tak samo jak 10 lat temu!

Utwory zagraniczne                                                Utwory polskie                                                            Kolędy
  

10. Zadbaj o bliskość


Bliskość ludzi, których kochasz.


Nadal nie czujesz świąt? Zapomniałeś/aś o co w nich chodzi? 
Może warto przez chwilę zastanowić się nad prawdziwym sensem tych świąt?Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Make life perfect